Bu makalede, konuklarınıza ne zaman ve nasıl vergi faturası düzenleyebileceğiniz dahil olmak üzere vergi faturaları hakkında bilgi verilmektedir.

Konuğa vergi faturası kesmek kimin yükümlüğündedir: Agoda mı tesis mi?

Agoda bir platform olarak yalnızca tesisiniz için çevrimiçi rezervasyon rezervasyonlarını kolaylaştırır ve bu hizmet için komisyon alır. Bu nedenle Agoda, sizin sağladığınız konaklama hizmetleri için rezervasyon yapan kişiye fatura sunamaz. Dolayısıyla, satış fiyatı üzerinden vergi faturası kesilmesi ile ilgili yerel zorunluluklar sizin sorumluluğunuzdadır.

Her konuğa vergi faturası kesmem gerekir mi?

ABD, Çin Anakarası ve Tayvan dışındaki tüm ülkelerdeki tesisler konuklara vergi faturası düzenlemekle yükümlüdür. Vergi faturası matbu olarak veya e-posta yoluyla (veya her ikisi) sunulabilir.

Konuğa vergi faturası keserken hangi bilgiler gerekiyor?

  1. Otel adı
  2. Konuğun tam adı
  3. MHV (Mal ve Hizmet Vergisi)/KDV (Katma Değer Vergisi) hariç tutar
  4. MHV/KDV
  5. Toplam Tutar: Referans Satış fiyatı (Her şey dahil tutar, vergiler ve ücretler dahil) *

*Referans Satış Fiyatı için lütfen Agoda tesis kuponunu inceleyin

Vergi faturası örneği

Aşağıdaki fatura sadece örnek amaçlıdır; lütfen bu şablonu kullanmayın. Vergi faturasının tam şablonu, tesisinizin bulunduğu ülkenin KDV/MHV yasalarına bağlıdır.

 SSS

1.Tesisim hükümet tarafından vergiden muaf tutuluyorsa ne yapmalıyım?

Farklı ülkelerdeki ve bölgelerdeki yasalar ve düzenlemeler farklılık gösterebilir. Tesisinizin özel bir statüsü varsa lütfen YCS platformunda Yardıma İhtiyacım Var sayfasından Agoda Konaklama Destek Ekibi ile iletişime geçin.

2. Agoda'ya Ödemeli rezervasyonlarda doğru faturalama prosedürü nedir?

Agoda’ya Ödeme rezervasyonlarında, Agoda ödemeyi rezervasyon yapan kişiden sizin adınıza tahsil eder ve Agoda’nın hizmet ücretlerini düştükten sonra kalan tutarı size gönderir. Bu ödeme tahsilatı akışı, iş kurulumunu veya genel faturalama akışını etkilemez.

Yerel yasalarınız uyarınca, rezervasyon yapan kişiye (satış fiyatı üzerinden) fatura düzenleme sorumluluğu size ait olmaya devam edecektir. Agoda sağlanan hizmetler için komisyon dökümünü tarafınıza gönderecektir.

3. Müşterinin talebi üzerine, faturayı Agoda adına düzenlemeli miyiz?

Konaklama hizmetini konuğa doğrudan siz sağladığınız için konaklama hizmetlerine ilişkin faturalar tesisinizin adı altında düzenlenmelidir.

4. Tesisin vergi faturaı kesmesi gereken oran nedir?

Konaklama hizmetlerini nihai satış fiyatı üzerinden doğrudan konuğa sunduğunuz bir faturanın (vergi faturasının) da bu satış fiyatını yansıtması gerekir. Bir taban/girdi oda fiyatı yüklemiş olmanız (Agoda’nın sistemlerinde konuklara yönelik bir indirimli oda fiyatı olarak işaretlenmek üzere) veya oda satış fiyatını doğrudan Agoda platformuna yüklemeniz fark etmez.

Ayrıca, Agoda ödemeleri sizin adınıza konuktan tahsil ettiği için, kalan (taban fiyat) tutarı size ödemeden önce rezervasyon kolaylaştırma hizmetlerinin ücretini tahsil eder. Hizmetlerimizin maliyetini ödeme öncesinde tespit etmiş olmamız, konaklama hizmetlerinizin konuğa satış fiyatını (satış fiyatınız) değiştirmez.

5. Yerel yetkililerle soruna yol açabilecek şekilde kurum içi muhasebe kayıtlarımızla eşleşmeyeceği için referans satış fiyatını kullanamıyoruz.

Agoda, tesisiniz için çevrimiçi rezervasyon rezervasyonlarını kolaylaştırır ve bu hizmet için komisyon alır. Agoda, sizin adınıza konuklardan ödeme tutarının tahsilatı için destek verir; ödemenin kalanını size ödemeden önce bunun ücretini (komisyonumuzu) alırız. Bu ödeme akışından bağımsız olarak, rezervasyon yapan kişiye satışınız (Referans) Satış tutarında kalır.

Ödeme akışı, iş yapmayı kabul ettiğimiz (komisyon) iş modelini belirlemez veya değiştirmez. Mevcut muhasebe kayıtlarınız, herhangi bir sebeple, size hizmetlerimizi maliyet olarak vergi şeklinde raporlanmasını ve ayrıca konuğa arzınızı (satış fiyatı üzerinden) bir kazanç olarak göstermenizi desteklemiyorsa, sistemiz içinde gerekli tüm düzeltmeleri yapmanızı önemle tavsiye ederiz. Agoda’nın iş modeli bir komisyon modeline göre kurulduğundan, başka bir iş modeli altında faaliyet göstermeyi yasal olarak destekleyemiyoruz.

6. Vergi faturaları almaya başladık; ne yapmam gerekiyor?

Agoda herhangi bir şekilde vergi veya hukuk tavsiyesi veremez. Agoda’nın sunduğu hizmetlerde (komisyon) KDV alma zorunluluğu olmasa da, birçok ülkede otellerin, vergi durumuna bağlı olarak geri alınabilecekleri, Agoda hizmetlerine ilişkin KDV’yi raporlaması ve kendilerinin hesaplaması hâlâ bir zorunluluktur. Kesin zorunluluklar büyük ölçüde tabi olduğunuz yargı alanına ve vergi konumunuza bağlı olduğundan, detayları yerel (vergi) danışmanınız veya muhasebecinizle görüşmenizi önemle tavsiye ederiz.

Bize ulaşın

Hâlâ bir çözüm mü arıyorsunuz? YCS Yardıma İhtiyacım Var butonu üzerinden veya diğer yöntemlerle bizimle iletişime geçin.

Was this article helpful?

%

%

Thanks for your feedback!

We're happy to hear that! Please tell us more.
Sorry about that. Could you tell us why?

Recommended reads

Agoda’s Eco Deals Survey: 4 in 5 travelers care about more sustainable travel

Agoda’s Eco Deals Survey: 4 in 5 travelers care about more sustainable travel

Agoda’s Eco Deals Survey: 4 in 5 travelers ...

Agoda’s Eco Deals Survey: 4 in 5 travelers care about more sustainable travel As travelers venture to explore new horizons, they are increasingly mindful of the potential impact of their choices. According to a survey conducted by digital travel platform Agoda, 77% of travelers care about more sustainable travel. Respondents highlighted that financial incentives, the […]

Agoda’s Eco Deals Survey: 4 in 5 travelers care about more sustainable travel As travelers venture ...

Agoda, United States Agency for International Development (USAID), and Global Sustainable Tourism Council (GSTC) collaborate for Hotel Sustainability Training in Jaipur

Agoda, United States Agency for International Development (USAID), and Global Sustainable Tourism Council (GSTC) collaborate for Hotel Sustainability Training in Jaipur

Agoda, United States Agency for International ...

Agoda, United States Agency for International Development (USAID), and Global Sustainable Tourism Council (GSTC) collaborate for Hotel Sustainability Training in Jaipur     Digital travel platform Agoda collaborated with the United States Agency for International Development (USAID) and the Global Sustainable Tourism Council (GSTC) to organize a Hotel Sustainability Training for industry professionals from 28 […]

Agoda, United States Agency for International Development (USAID), and Global Sustainable Tourism Co ...

Agoda, USAID, and GSTC conducted sustainability training for Nepal’s hotel industry

Agoda, USAID, and GSTC conducted sustainability training for Nepal’s hotel industry

Agoda, USAID, and GSTC conducted sustainabili ...

Agoda, USAID, and GSTC conducted sustainability training for Nepal’s hotel industry   Digital travel platform Agoda organized a Hotel Sustainability Training for industry professionals with the United States Agency for International Development (USAID) and the Global Sustainable Tourism Council (GSTC) on May 30 and 31, 2024. This two-day training, held for the first time in […]

Agoda, USAID, and GSTC conducted sustainability training for Nepal’s hotel industry   Dig ...

Agoda, GSTC, and USAID partner to champion sustainability education for hotels in Asia

Agoda, GSTC, and USAID partner to champion sustainability education for hotels in Asia

Agoda, GSTC, and USAID partner to champion su ...

Agoda, GSTC, and USAID partner to champion sustainability education for hotels in Asia (left to right): Dr. Bryan Byrne, USAID/India Development Partnerships and Innovations Office, Director; Mr. Omri Morgenshtern, CEO, Agoda; Mr. CB Ramkumar, Vice Chair, GSTC.   Digital travel platform Agoda, the Global Sustainable Tourism Council (GSTC), and the United States Agency for International […]

Agoda, GSTC, and USAID partner to champion sustainability education for hotels in Asia (left to righ ...

Agoda celebrates Golden Circle Awards across Asia

Agoda celebrates Golden Circle Awards across Asia

Agoda celebrates Golden Circle Awards across ...

We're thrilled to share that Agoda has recently hosted the Golden Circle Awards at in Bangkok, Phuket, Hong Kong, Seoul and Tokyo

We're thrilled to share that Agoda has recently hosted the Golden Circle Awards at in Bangkok, Phuke ...

Agoda Partner Appreciation Night – Livestream

Agoda Partner Appreciation Night – Livestream

Agoda Partner Appreciation Night – Live ...

Thank you for joining us for industry insights from Agoda’s leaders!

Thank you for joining us for industry insights from Agoda’s leaders!

Protected: Agoda Partner Appreciation Night – Livestream

Protected: Agoda Partner Appreciation Night – Livestream

Protected: Agoda Partner Appreciation Night & ...

There is no excerpt because this is a protected post.

There is no excerpt because this is a protected post.

Agoda Manila hosts ‘Coffee Session’ for Growth Team

Agoda Manila hosts ‘Coffee Session’ for Growth Team

Agoda Manila hosts ‘Coffee Session̵ ...

Agoda Manila hosts 'Coffee Session' for Growth Team Partners

Agoda Manila hosts 'Coffee Session' for Growth Team Partners