Bu makale Elektronik Self Servis Ödeme Yönetimi (ePass) üzerinden Benzersiz Ödeme Kartı (UPC) ile ödeme alınması, değişiklik işlemlerinin yapılması ve yeni bir kart verilmesi dahil olmak üzere ePass üzerinde UPC ile ödeme alma sürecini açıklamaktadır.

ePass’te UPC nedir?

ePass üzerinde UPC, otel iş ortaklarının güvenle kullanabileceği bir ödeme yöntemidir ve YCS harici ağında Finans sekmesi altında yer alır.

Tek kullanımlık bir sanal kredi kartı (UPC) oluşturarak, birden fazla rezervasyon için tek bir toplu ödeme oluşturmanıza imkan tanır. Hatırlanması gereken önemli hususlar:

 1. Ödemeleri 24 saat içinde alın:
  Sanal kredi kartının süresinin dolmaması için 24 saat içinde ödemenin alınması önemlidir. Bunu yapmamanız halinde, yeni bir kart oluşturmak için 72 saat beklemeniz gerekecektir.
 2. Sadece belirli ödemeler içindir:
  UPC sadece 7011 tacir kategorisi kodu (MCC) olan POS cihazlarından ödeme almak için kullanılabilir. Bu kategoriye otel, motel, tatil köyü ve rezervasyon hizmetleri gibi konaklama işletmeleri dahildir.
 3. Ödeme süresi limiti:
  Ödemeler çıkış tarihinden sonra 150 gün içinde işleme alınmalıdır; bu süreden sonra ödeme talep etmek mümkün değildir. Ödemelerinizden birinin süresi dolmuşsa, yardım için lütfen bizimle iletişime geçin.

Daha fazla bilgi edinmek için ePass Nedir? bağlantısına göz atın.

Ödemeleri nasıl alırım?

ePass üzerinde UPC ile ödeme almak için şu basit adımları takip edin:

 1. YCS_ hesabınızda oturum açıp >> Finans bölümüne gidin.
 2. Mevcut İşlemleri seçin.

3. “Mevcut Rezervasyon İşlemleri” sekmesi, her rezervasyon için hangi ödemelerin gecikmede olduğunu gösterir.

4. Onayla bölümünde ödeme almak istediğiniz rezervasyonları seçin

5. Ödemelerdeki düzenlemeler için Değişiklik Yapılan İşlemler bölümünü inceleyin. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

6. İleri‘ye tıklayın.

7. Özet sayfasında devreden bakiyeyi görmek için Gönder‘e tıklayın.

8. Gizlenen veya tam gösterilen kart bilgilerini kullanarak bakiye tutarının tamamını tahsil edin ve Tamam‘a tıklayın. Erişim rolünüze göre, kart bilgilerini gizlenmiş veya tam şekilde göreceksiniz.

9. Onaylanan ödemeler Havaleler veya Tüm İşlemler sayfasına yansıtılır. Kart ve işlem bilgileri bu sayfalarda burada bulunabilir. Daha fazla bilgi almak için Geçmiş Ödemeleri Nasıl Görebilirim? yazısını inceleyin.

Değişiklik Yapılan İşlemler nelerdir?

YCS’de yer alan Ödeme Düzenlemeleri ekranında, çoğunlukla bekleyen bakiyeler, gerekenden fazla tahsilat yapılması veya reddedilen rezervasyonlar gibi nedenlerle ödeme tutarında değişiklik yapılması gereken rezervasyonlara ulaşabilirsiniz.

Not edilecekler:

 • Ödeme yaparken düzeltilen tüm işlemler eklenmelidir.
 • Ödemeyi artı tutarla gönderdiğinizden emin olun. Onaylanan Toplam Tutar eksi ise daha fazla rezervasyon işlemi gelmesini bekleyin.

Nasıl yeni bir kart üretebilirim?

Kart üretildikten sonraki 24 saat içinde ödeme alamazsanız, yeni bir kart üretmek için aşağıdaki adımları takipedin:

 1. Finans > Havaleler bölümünde yeniden kart çıkarmak istediğiniz grubu bulun.
 2. Geçerlilik tarihinin altında yer alan turuncu renkli Yeniden Kart Düzenle butonuna tıklayın.
 3. Kartın süresinin tekrar dolmaması için, 24 saat içinde yeni UPC bilgilerini kullanarak seçtiğiniz grup için tam ödemeyi yapın.
 4. Bir grup için en fazla üç kez yeniden kart çıkarabilirsiniz; bu süreden sonra ödeme için lütfen bizimle iletişime geçin.

SSS

1. Bir gün içinde gönderebileceğim UPC onayı sayısı için bir kısıtlama var mı?

Sınır yoktur. Ancak, kartınız verildikten sonra sadece 24 saat geçerli olduğundan, günlük kredi limitinizi aşmadığınızdan emin olun.

2. Sadece kısmi ödeme tahsil edersem ne yapmalıyım?

Tahsil etmeniz gereken bakiyeyi bize bildirin ve eklenmesini talep edin. Daha fazla bilgi almak için bu makaleye göz atın:Finans kısmında kısmi ödemelerle ilgili ne yapmam gerekir?

3. Rezervasyon ödemesi için 150 günlük son tarihi geçirirsem ne olur?

Ödemeler çıkış tarihinden sonra 150 gün içinde işleme alınmalıdır; bu süreden sonra ödeme talep etmek mümkün değildir. Bu durum söz konusu ise, yardım almak için bizimle iletişime geçin.

4. Ödeme 24 saat içinde olduğu halde karttan neden ödeme alamıyorum?

Lütfen tahsilat işleminde kart numarasını, CVV numarasını, çekilecek tutarı, kartın son kullanma tarihini ve internet bağlantınızı kontrol ederek tutarı doğru şekilde karttan tahsil ettiğinizden emin olun.

Kısmi ödeme yapıldıysa, 24 saat içinde de olan tekrar ödeme yapılması mümkün değildir. Sorun devam ederse, bize ulaşın.

5. Değiştirilen veya iptal edilen rezervasyonların ödemelerini nasıl alırım?

Size otel kuponunu içeren bir değişiklik e-postası göndereceğiz (konu kısmında “DEĞİŞİKLİK YAPILDI” yazacaktır). Güncellenen tutar Mevcut İşlemler sayfasında Rezervasyon İşlemleri bölümüne yansıtılacaktır. “Ödemeleri nasıl alırım?” bölümündeki adımları takip ederek ödeme yapmak için ilerleyin.

Eğer değişiklik işlemden sonra yapıldıysa, farklar Mevcut İşlemler sayfasında Değişiklik Yapılan İşlemler bölümünde güncellenecektir.

6. UPC ve CVV numarasının tümünü neden göremiyorum?

Sadece belirli roller (Kart Görüntüleyen) UPC ve CVV numaralarının tamamanı görebilir. Rollerde değişiklik yapılması gerekiyorsa lütfen bizimle iletişime geçin.

Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen Ödeme alamazsam ne yapmalıyım? sayfamızı ziyaret edin.

Bizimle iletişime geçin: 

Hâlâ bir çözüm mü arıyorsunuz? YCS Yardıma İhtiyacım Var butonu üzerinden veya diğer yöntemlerle bizimle iletişime geçin.